1.) Általános tudnivalók
Az emberek többsége egyfajta álomvilágként gondol a Maldív-szigetekre, azonban a valóság ennél jóval árnyaltabb. A „földi paradicsom” cca. 1.200 kisebb-nagyobb szigetből és összeszámlálhatatlan korall-zátonyból áll, amelyek 26 atollt képeznek az Indiai óceánban. Hozzávetőlegesen 200 sziget lakott, illetve ezen felül közel 90 ún. resort-szigetet alakítottak ki a turisták számára. A többi sziget méreténél, elhelyezkedésénél fogva egészen egyszerűen lakhatatlan. A szigetország cca. 800 km x 150 km-es területen helyezkedik el, azonban a szárazföldi területe mindössze 298 km2. A főváros, Malé is több szigeten terül el, de további zátonyok feltöltésével igyekeznek újabb és újabb területeket elhódítani az óceántól. Szükség is van rá, mivel az ország félmilliós lakosságának harmada a fővárosban él mindössze 5,8 km2 területen, melynek következtében ez a világ egyik legsűrűbben lakott területe, a vele járó civilizációs hátrányokkal együtt. Mivel a főváros kellemes helynek legkevésbé sem mondható, illetve kiemelkedő látnivalókban sem bővelkedik, az országba látogató külföldiek jellemzően elkerülik, alig akad közülük valaki, aki a repülőtérről átruccanna pár órára a központba és ne menne haladéktalanul tovább a kiválasztott kis szigetére. Az ország turisztikai vonzerejét amúgy is a bájos kis szigetek és a világ-viszonylatban is hihetetlenül gazdag tengeri élővilág jelentik. Ugyanakkor arra is érdemes felhíni a figyelmet, hogy mindazok, akiket nem kötnek le a természeti szépségek, egyéb lehetőségek híján végtelenül unalmas helynek találhatják az országot.
2.) Mikor utazzunk?
Az egyenlítői trópusi éghajlatnak köszönhetően egész évben állandó (26-31 Celsius fok közötti) hőmérséklet van és eső a száraz(abb) időszakokban is bármikor előfordulhat, azonban – ha nem feltétlenül csak búvárkodás miatt megyünk – akkor érdemes az utazást a január-március közötti „száraz” hónapokra időzíteni. Értelemszerűen ebben az időszakban a repülőjegyek és a szállások is drágábbak, de nagyobb az esély a tartósan napos, szép időre. Természetesen a statisztikai adatok nem jelentenek garanciát semmire sem, az esős időszakban is ki lehet fogni jó időt, illetve száraz időszakban is zuhoghat az eső egész nap.
3.) Beutazási feltételek
Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel utazhatnak be az országba, amelynek a beutazástól számítva 6 hónapig érvényesnek kell lennie. A konzuli szolgálat tájékoztatása szerint magyar állampolgároknak érvényes vízummal kell rendelkezniük, azonban a kérelem a repülőtéren benyújtható, ezért az útlevélnek legalább kettő üres oldalt kell tartalmaznia. Tapasztalataink szerint azonban sem vízumot nem kellett váltanunk, sem a két üres oldalt nem követelték meg belépéskor. Mindössze a repülőgépen ki kellett töltenünk egy formanyomtatványt, majd a nyomtatvány átadását követően már be is ütötték a 30 napos tartózkodásra jogosító beléptető pecsétet az útlevelünkbe.
4.) Szállás. Lakott sziget vagy resort sziget?
Sokan gondolják azt, hogy a Maldív-szigeteken eltöltött nyaralás megfizethetetlenül drága. Ez igaz is, meg nem is, attól függően, hogy hova megyünk. A helyiek az idők kezdetétől fogva igyekeztek a nagyobb szigetekre húzódni, ezért a turizmus is ezeken a szigeteken jelent meg először. A lakott szigetek mellett szóló egyik érv, hogy itt találhatóak a régebbi és az átlag magyar számára is megfizethető szállodák, kisebb vendégházak. Előszezonban, jó minősítésű 4*-os szállodában, 2 főre, reggelivel napi 35.000 forintért foglaltunk szállást. Lássuk be, hogy ez itthon sem olcsóbb, sőt. Főszezonban cca. kétszeres árakkal kalkulálhatunk, ami persze már nem annyira olcsó, de azért nem is megfizethetetlen. Nem kell fanyalogni, mert ezek a szállodák a legszebb partok mentén épültek, így sem a strandolás élménye, sem a látvány nem lesz rosszabb, mint egy resort szigeten. Amit viszont fontos mérlegelni, hogy meglehetősen keményvonalas muszlim országról lévén szó, így az iszlám alkohol-fogyasztására vonatkozó tilalma miatt a lakott szigeteken egyáltalán nem árusítanak alkoholt és a külföldiekre is vonatkozó öltözködési, viselkedési szabályok következtében elég jól behatárolható a szigetek azon része, ahol nagyjából az otthon megszokott módon lehet strandolni. Kizárólag az ún. „bikini beach”-eken megengedett a fürdőruhában fürdés, míg a „no bikini beach”-eken maximum burkiniben lehet (de nem igazán ajánlott) próbálkozni. Ugyanakkor, ha kíváncsiak vagytok a maldív valóságra, illetve arra, hogy miként élnek a helyiek, akkor azt csak egy lakott szigeteken tapasztalhatjátok meg. Végül, de nem utolsósorban azt is figyelembe kell venni, hogy a különböző tengeri kirándulások és a búvártúrák többsége is a lakott szigetekről indul, ami ugyancsak valamivel kedvezőbb árakat biztosít a résztvevőknek.
A resort szigetek valójában a tömegturizmus „melléktermékei”. A helyhiány, valamint a helyi lakosok és a külföldi turisták elkülönítésének igénye vezetett odáig, hogy a lakott szigetek körüli, pici és egyébként lakhatatlan szigeteket alakították át resort szigetekké. Egy 200×300 m2-es – lakhatás szempontjából értékelhetetlen méretű – szigeten a recepción, az éttermen és a kikötőn kívül nem nagyon lehetett mást felépíteni, ezért a bungalókat már csak a lagúnákban levert cölöpökön tudták elhelyezni… és ezzel már ki is alakult a mindenki számára oly ismerős „maldív-stílus”. Persze a resort szigetek között is óriási különbségek vannak a szállásokat és az ellátást illetően. Egyes szigeteken a prospektusokból ismerős, építészetileg is színvonalas épületek köszönnek vissza, míg máshol a barkács áruházakban kapható szerszámtárolók minimalista stílusát idéző bungalók kaptak helyet. Ezek a szigetek a legkevésbé sem mutatják meg a Maldív-szigetek árnyoldalait, persze a legtöbb látogatót a kis csoda-szigetén kívül más nem is érdekli. A resort szigetek árammal való ellátásáról a központi lakott szigeteken található, környezetbarátnak nehezen nevezhető dízel erőművek gondoskodnak, és a hulladékkezelést is a központ végzi. Előnyt jelent, hogy az üdülő szigeteken minden partszakasz „bikini beach”, bár a monokinizés és a naturista strandolás itt is tiltott. Noha ezeken a szigeteken biztosított az alkoholos italok korlátlan fogyasztása, a szigetek méretei miatt nagy bulikra itt sem lehet számítani. Komolyabb mezőgazdasági termelés a szigeteken nem folyik, minden alapanyagot importálniuk kell, ezért az étkezés meglehetősen drága. (Erről a későbbiekben bővebben írunk.) A korlátlan fogyasztás biztosító resort szigetek árait is ez határozza meg: 2 főre, all inclusive ellátással cca. napi 150.000-200.000 forintól kezdődnek az árak, határ pedig a csillagos ég. Ennek fejében viszont kiemelkedően magas szintű szolgáltatást és teljes ellátást kapnak a vendégek. Szükség is van rá, mert rossz idő esetén az itt nyaralók beszorulnak ezekre a kis szigetekre és legalább egy kis jógázással, masszázzsal, evéssel és koktélozgatással el tudják ütni az időt.
Azok számára, akik kis költségvetésből gazdálkodnak, de legalább egy napra szeretnék megtapasztalni a resort szigetek fényűző világát, van egy jó hírünk. Fejenként napi 90-200 USD áron minden lakott szigetről szerveznek kirándulásokat a környező üdülő szigetekre, ahol a teljes ellátás mellett minden szolgáltatást igénybe lehet venni és természetesen – ha valakinek erre van igénye – az ismerősök pukkasztására el lehet készíteni a tengerparti, koktélos-pucsítós instagram képeket is. Csupán egy korlátja van a dolognak, hogy nem lehet ott aludni, reggel viszik, este hozzák a vendégeket. Ugyanakkor további előnye lehet ennek a megoldásnak az, hogy akár több resort szigetbe is bele lehet kóstolni, ha hosszabb időt tölt itt az ember.
5.) Utazás
Magába az országba elsődlegesen repülővel lehet eljutni. A legtöbb repülőjárat a főváros, Malé repülőterére érkezik, ugyanakkor az Emírségekből indulnak járatok a kevésbé felkapott déli Gan nemzetközi reptérre is. Egy közel-keleti átszállással több megbízható és kényelmes légitársaság (Türkish, Emirates, Qatar) is kínál repülőjegyeket a Maldív-szigetekre. Ugyancsak jó hír a kevésbé tehetősöknek, hogy 2022-től Abu Dhabin keresztül a Wizzair-rel is el lehet jutni a Malé-ba, méghozzá meglehetősen kedvező áron. Ha megfelelő időben foglaljátok a jegyeket, akkor feladott poggyász nélkül, fejenként cca. 110-130.000 forintért megvehetitek a menettérti jegyet. Ennek a megoldásnak a királyi légitársaságokkal szemben az a hátránya, hogy a Wizzair nem üzemeltet csatlakozó járatot, így egy esetleges késés, menetrend változtatás esetére ajánlott egy kis tartalék időt beépíteni két járat között. Ez persze nem akkora probléma, mert a tartalék időt praktikusan fel lehet használni az Emírségekben egy kis városnézésre, shoppingolásra.
A szigetek közötti közlekedés hajóval vagy repülővel lehetséges. A közelebbi szigetekre jellemzően a 20-25 fős kis hajókkal lehet eljutni, amelyek közvetlenül a reptéri terminál előtt található kikötőből indulnak és ide is érkeznek vissza. Vannak nagyobb, ugyanakkor lassabb hajók is, azonban ezek nem feltétlenül lesznek megfelelőek, mert nem mindegyik szigeten tudnak kikötni és a menetrendjük sem igazán követhető. A távolabbi szigetekre viszont értelemszerűen a repülő a javasolt. Van egy-két nagyobb sziget, ahol ki tudtak építeni szilárd burkolatú futópályát is, de a legtöbb helyen csak a kikötő melletti csendesebb vízen lehet leszállni. Ez a magyarázata annak, hogy miért a Maldív-szigeteken alakult meg a világ legnagyobb hidroplán légitársasága. Tapasztalataink szerint ezekre a járatokra csak a szállodákon keresztül lehet jegyet foglalni.
6.) Pénzváltás
Alapvetően nem érdemes helyi pénzt (rúfia) váltani, főleg azoknak nem, akik resort szigetre mennek. Egyrészt ott úgyis minden (kivéve a kirándulások költségei) benne van az árban, másrészt a vásárlási lehetőségek finoman szólva is korlátozottak. Az amerikai dollárt egyébként mindenhol elfogadják és általában minden árat abban mondanak a külföldieknek. Az üzletekben, bárokban, éttermekben is elfogadják a fizetést dollárban, legfeljebb helyi pénzt adnak vissza. Amúgy színes kis műanyag bankjegyek vannak forgalomban, de nem igazán szépek. Persze gyűjtőknek kötelező pár darabot beszerezni belőlük. Aki ezek után mégis akar pénzt váltani azt a reptéren megteheti, de a szállodában is tudnak neki segíteni. A hivatalos pénzváltóknál egységes az árfolyam, kezelési költség nem jellemző, ugyanakkor a reptéren könnyen bele lehet futni egy-egy szabadúszó pénzváltóba, aki egy picit jobb árfolyamot kínál, de érdemi különbség nincs. Egy dollárért cca. 15 rúfiát adnak, azaz egy rúfia jelenleg cca. 23 forint körül mozog.
7.) Étkezés
A szigetek méretei és a tápanyagban szegény talajszerkezet miatt érdemi mezőgazdasági termelésre nincs lehetőség, ezért gyakorlatilag mindent kénytelenek exportálni. Helyi gasztronómia alapvetően kimerül abban, amit halból és kókuszból össze lehet dobni. Resort szigeteken nem lesz probléma az étkezés minőségével és mennyiségével. Ha viszont valaki nem resort szigetre megy, annak mindenféleképpen javasolt, hogy a szállásfoglalásnál reggelit és vacsorát is igényeljen, ugyanis a helyi éttermek rettentő drágák és pofátlanul kis adagokat adnak. Az ebéd nem annyira lényeges, mert a kirándulásokon úgyis adnak ebédet, viszont az éttermekben a vacsora meglehetősen húzós lesz. A sarki kisboltban persze lehet vásárolni halkonzervet, meg előre csomagolt toast kenyeret, de az – lássuk be – mégsem annyira elegáns megoldás. Persze, ha éhes az ember, nem annyira foglalkozik a látszattal. Utólag egy kicsit bántuk, hogy nem kértünk a foglaláskor vacsorát, illetve nem készleteztünk pár doboz kekszet, csokit vésztartaléknak.
8.) Vásárlás
Nagy shoppingolásba senki se élje bele magát. Egyrészt nem nagyon vannak üzletek, ami van az is kicsi, továbbá az import miatt a választék szegényes és a kapható termékek ára sem barátságos. Ennek ellenére „made in China” turista giccs minden mennyiségben elérhető. Strandoláshoz, búvárkodáshoz szükséges dolgok szintén kaphatók.
9.) TOP látnivalók
A Maldív-szigetek esetében a legfontosabb látnivalók köre az óceán élővilágára koncentrálódik. Noha a vízi világ egyedülállóan gazdag, más látnivaló nem nagyon van. A fővárosban található múzeum sem tartogat túl sok érdekességet. Gyakorlatilag mindenhol a különböző tematikájú tengeri kirándulásokat, búvárkodási lehetőségeket kínálják, nagyjából egységes árakon. Akit viszont nem érdekel a tengeri élvővilág, vagy csak nem szeret egész nap a parton punnyadni, annak érdemes alaposan megfontolni, hogy egyáltalán elmenjen-e ebbe az országba, mert a szigorú vallási előírások miatt a szórakozási lehetőségek is korlátozottak.
10.) Posta
Nyugodtan mondhatjuk, hogy Mára a képeslap küldés szokása kiment a divatból. Noha képeslapok a szuvenír-szaküzletekben kaphatók, azonban sem bélyeget nem árulnak hozzá, sem a postai feladást nem tudják megoldani. Ezért javasoljuk, hogy a képeslapokat a repülőtéri terminálban található egyetlen postahivatalban vegyétek meg bélyeggel együtt, és azzal a lendülettel ott fel is adhatjátok a lapokat.